☰ menu

logo
× Reklama Marketing IT služby Kontakt Biografie Obrazy Poezie Příběhy
logo kostka

DEFRAGMENTOVANÉ PŘÍBĚHY

Obliba Linuxu stoupá

Pravidelně sleduji dění kolem Linuxu. Poslední dobou bylo publikováno několik příspěvků zabývající se tím, zda by se nějaký Linuxový desktop mohl stát nejoblíbenějším, nejpoužívanějším, nebo jinak nejpreferovanějším.

Představte si, že nějaký Linuxový desktop celosvětově používá 20% uživatelů. Linux začíná být komerčně zajímavý. Vytrácí se jeho rozmanitost. Nejpoužívanější větev mění postoj ke komunitě, uzavírá se. Některé větve zanikají. Fedora a openSuse se spojily. Vzniká gigant FedoSuse, který vytvořil operační multisystém pro telefony, tablety, hodinky a počítače. Sdružuje 80% všech uživatelů Linuxu. Ubuntu zaniká a s ním upadá i větev Debianu. Stoupá zájem ze strany hackerů, útoky na Linuxové prostředí jsou stále častější. Celosvětový podíl uživatelů Linuxu stoupl na 27%. Dostává se tím na druhé místo za W13 (34%), třetí je Lindroid (22%), ostatní zaostávají. Finanční skupina z Redmondu kupuje většinový balík akcií FedoSuse. Linux letí oknem.

Prognostika jen pro pobavení.

rozbalit...
24/12/2015

Tři roky s Linuxem
První kontakt

Jsou tomu tři roky, co jsem se rozhodl pořídit si počítač vybavený jiným operačním systémem, než jsou Windows. Odkojený Microsoftem, neznaje problematiky Linuxu zakoupil jsem první notebook bez operačního systému, na který jsem narazil. Stáhl nejnovější vydání Ubuntu (tenkrát 12.10). Jiné jsem neznal. A hurá do toho.

První instalace

Jednoduchý instalátor, snadno ovladatelný, čistá rychlá instalace bez nutnosti restartu. Za deset minut bylo po všem. Neuvěřitelné. Letí to, spouštím to, zkouším to!

Pracovní prostředí

Lišta nahoře, ovládací prvky vlevo. Nevadí, je to na zvyku. Na stejné straně svisle dolů dok s neznámými ikonami. Rozpoznávám pouze Firefox. Volím metodu, klikni, co to udělá.

Po chvilce již nastavuji systém

Mám českou lokalizaci, ale vše česky není, ovládání jasu nereaguje, touchpad také ne. Připojení k internetu jde jen přes kabel. Pomóóóc! Naštěstí Ubuntu má české stránky. Kouknu, co radí. Hm, hm, aha, no jasně. Volím starší vydání 12.04 LTS. Nová instalace. Za chvíli jsem zpět ve stejném místě. Čeština na mě křičí ze všem stran, touchpad, jas a wifi stále nic. Pro dnešek končím, ráno moudřejší večera.

Hlásí se aktualizace

To znám z Windows. Kliknu na to, chce to heslo. Jaké? Při instalaci jsem přeci něco vyplnil, zkusím ho. Je to ono, už to běží. Ze zvyku přijímám vše, Wokna to mají tak. Jejej, těch ale je, a to ověřování heslem. Po 45 minutách je po všem. Žádný restart, jede dál. Zajímavé.

Poločas rozkladu

Pracuji s Ubuntu již nějaký čas. Umím to nastavit, přidávat programy, znám alternativní aplikace k těm od Windows. Wifi se z ničeho nic rozběhla, ani nevím, kdy a jak se to stalo, ale běží. Jas jsem vyřešil pomocí úpravy nějakého souboru přes terminál. Nevím jakého, nerozumím tomu. Našel jsem něco na fóru a držel se postupu pro neználky. Zásadní problémy nemám. Systém je stabilní. Dělá, co potřebuji, hlavně pro práci. Se zábavou je to horší. Rád poslouchám hudbu, přehrávač umí skoro vše, když ne, poradím si. Ale video. Filmy přehrává, hudební DVD už ne. Chybí kodeky. Jaké? Co já vím. Her je také dost, jenže ne každá je vhodná do prostředí Unity. A co hůř? Nejvyšší představitelé a propagátoři Ubuntu v ČR ho nepoužívají. To je ale překvapení. Hlavní tahoun odchází k Fedoře, nový tahoun už tak netáhne. Nelíbí se jim postoj společnosti, která Ubuntu připravuje. Prý se uzavírá před komunitou, která jim v minulosti tolik pomohla.

Nový směr

Jak se tak brouzdám fórem, narážím na zajímavý příspěvek „Nemám tady do toho co kecat, protože používám Mint. Takové problémy my nemáme. Přikládám zápis souboru v Mintu.“ Odezva je velmi kladná. Nikomu nevadí, že je odjinud. A že ti chlapci se do toho opřít umí. Nový směr je na obzoru. Zkouším další operační systémy založené na Linuxu, je mezi nimi i Linux-Mint.

Ze svobody se zrodila elegance

První kontakt s operačním systémem Linux-Mint se opravdu nesl v duchu jeho sloganu. Na první pohled vypadá elegantně. Z lišty na mě zírá menu, obdoba nabídky start. Hezky uspořádaná, přehledná, ovládací prvky a ikony jsou uhlazené, nezabírají tolik místa. Vše na mě mluví česky, jas lze upravovat, wifina se také chytla, touchpad funguje, přehrává hudební videa, běží i tiskárna. Překvapivě skvělé, když uvážím, že na zkoušku jsem použil verzi s krátkodobou podporou. Webovky však nevypadají tak elegantně, nabíhají pomalu. Ale obsah a podpora je srozumitelná, přívětivá, často aktualizovaná.

Současnost

Dnes používám výhradně operační systémy založené na Linuxu. Na hlavním počítači mám Linux-Mint, na vedlejším openSuse. Rozeznávám jednotlivé větvě, vybírám správné balíčky, pracuji s terminálem. Po přechodu na Linux-Mint se vytratilo i mnoho nedostatků, které byli více vázány na moji nezkušenost, než na nedokonalost systému. Naučil jsem se o počítačích více přemýšlet, rozhodovat se, co je pro mě vhodné, co potřebuji a nebýt jen cvičenou opičkou Microsoftu. Jsem spokojený uživatel i díky těm, kteří to pro nás dělají jen z vlastní iniciativy. Děkuji.

rozbalit...
23/12/2015

Čas

Všudypřítomný, podivný a těžko uchopitelný. Jednou tvrdíme, že ho máme dost, podruhé zase málo. Někdy se nám vleče a jindy utíká. Vnímáme ho relativně i přesto, že jeho chod je neměnný a měří všem stále stejně. Přesto váhavě přichází s budoucností, rychle mizí s přítomností a navždy se ztrácí v minulosti. Patří nám jen chvíle a je-li ta chvíle šťastná, znamená to mnoho. Není důležité množství času, ale množství štěstí, protože nic se nevyrovná dnešku tolik, jako zítřek.

13/04/2015

Jaký je rozdíl mezi Linux Mint a MS Windows?

Představte si, že je krásný slunný den. Vy jste na rozkvetlé louce, sedíte ve stínu vzrostlého stromu a užíváte si pohody. Slunce se již vysoko vyhouplo nad obzor, teplota vzrostla, ale vy si s tím nemusíte lámat hlavu. Díky husté koruně stromu, pod kterým sedíte, se cítíte dobře. Náhle se objeví obrovské stádo, které se zmateně pohybuje doleva, doprava, dopředu a zase zpátky. Opodál stojí nějaký bača a svolává své honící psi, aby jim dal rady, kam stádo správně směrovat. A tak volá: „Outlooku, Explorere, Worde, Excele, Silverlighte, Sériové číslo, Aktivační kóde, Registrace produktu, i vy, Neustálé aktualizace při vypnutí a Nekonečné konfigurace při zapnutí, pojďte sem“. Vy si jen povzdechnete a řeknete: „To Windows pečují o své ovečky“. Klidně sedíte dál ve stínu vzrostlého stromu, popíjíte mátu se skořicí a jste tím, čím jste.

27/03/2015

Úspěch

Přesto všechno, co jsme jako lidstvo dokázali. Zůstáváme stále jen obyčejnými lidmi, kteří vše co dělají, dělají s chybami. A pouze Bůh ví, že jsme to tak nechtěli.


Rozhodnutí

Během života jsme nuceni dělat rozhodnutí v situacích, kterým nedokážeme v daný okamžik správně porozumět. A pak nás ta rozhodnutí mrzí.


Jak snadná je tvorba webových prezentací?

V posledních letech stoupla obliba tvorby webových prezentací pomocí redakčních systémů. Jejichž hlavní výhodou je, že si uživatel může aktualizovat, upravovat, či spravovat webovou prezentaci sám. Protože se zabývám tvorbou webových stránek, napsal jsem si několik kroků, které musím udělat, abych mohl webové stránky tvořit, aktualizovat, upravovat, či spravovat. Byl jsem překvapen, jak je seznam obsáhlý. Proto přikládám na něj pouze odkaz reader . Po jeho zhlédnutí můžete sami zvážit, jak jednoduchá tvora webových prezentací vlastně je.

24/04/2014

Vytvořil Miloš Brandt, použito html5 a css3.